Етиопец и кенийка спечелиха Маратона на София (обновена)

14:57, 04 окт 15 / Спорт 25 439 Шрифт:
Етиопецът Самуел Демие спечели 32-ото издание на лекоатлетическия маратон на София. Той пресече финалната линия за 2,16:40 часа, което е второ най-добро време в историята на надпреварата и най-доброто от 1957 г. насам.

При жените спечели Ребека Корир от Кения. Тя постави нов рекорд на маратона на София при жените - 2,32:35 часа. Това е неин личен рекорд. Среброто взе Агнес Шебет с 2.38:15, а трета остана Арегу Ауаки 2.41:03 ч.

Най-бърза от българките бе Милица Мирчева, която в първото си маратонско бягане се нареди четвърта и спечели държавното първенство с 2.52:59, следвана от Мая Недялкова 2.58:39 и Милка Михайлова 3.02:52. При мъжете национален шампион е Исмаил Сенанджи с 2.18:48, пред Пол Коеч 2.20:55, трети е Йоло Николов с 2.27:29.

В дисциплината на 20 км. Най-бърз от мъжене беше Митко Ценов - 1.12:43, след него Есмарал Елайдин -1.16:24, и Борис Желев -1.16:37. При жените Анита Кръстева финишира за 1.21:36, Антония Маринова за1.25:42 и Надежда Младенова за 1.30:05.

3 км мъже Методи Миланов, Боян Иванджиев, Александър Колев; жени Мария Дерменджиева, Елица Тодорова, Елена Димитрова.

32-рото издание на Софийския маратон се оказа най-мащабното до момента. В него участваха рекорден брой атлети – около 3800 човека от общо 34 държави, като чужденците бяха 440.

За следващата година Софийският маратон получава ново голямо признание. Насроченият за 9 октомври 2016 г. старт ще важи за Балканско първенство и за първи път в историята ще определи шампионите сред най-добрите атлети на полуострова.