Григор Димитров отново с победа на „Australian Open”

12:25, 23 яну 17 / Спорт 25 362 Шрифт:
Българският тенисист Григор Димитров достигна четвъртфиналите на Australian Open. Той победи с 2:6, 7:6 (2), 6:2, 6:1 Денис Истомин.

С успеха си Димитров изравни най-доброто си постижение от Мелбърн от 2014 г. В спора за място в полуфиналите той ще играе с Давид Гофен. Единадесетият в света белгиец направи обрат за 5:7, 7:6 (4), 6:2, 6:2 срещу осмия в схемата Доминик Тийм. Димитров имаше трудности срещу вдъхновения Истомин, който още във втория кръг отстрани шампиона Новак Джокович. Двата поредни петсетови мача за узбекистанеца обаче оказаха влияние и след третия сет той не издържа срещу намерилия своя ритъм българин. Тежките мигове за 15-ия в схемата започнаха в средата на първия сет, когато удар с рамката на ракетата му попречи да изравни от 0:40 при свой сервис и беше пробит. Узбекистанецът сервираше много силно и използва възможностите си при сервис на съперника, за да влезе в серия от пет поредни гейма и да поведе в мача и с 1:0 във втория сет. Димитров постепенно си върна самочувствието с няколко силни сервис гейма, но все така не можеше да притесни Истомин на негов сервис. Ключов за изхода на мача се оказа тайбрекът във втория сет, в който българинът направи два поредни минипробива за 4:1 и спечели със 7:2. Веднага след това узбекистанецът ползва медицинска почивка. От този момент всичко в мача се промени - Димитров заигра уверено и силно, а проблемите пред съперника му ставаха все по-видими. До края българинът загуби само три гейма. За контраста между първите два и вторите два сета ясно говори статистиката. До приключването на тайбрека Димитров беше допуснал 19 непредизвикани грешки, а след това до края на срещата добави само още четири. Истомин от своя страна имаше 11 аса за първите два сета, а завърши с 14. Двамата играха за трети път помежду си. 25-годишният хасковлия спечели с 6:3, 6:3 в първия кръг на мастърса в Шанхай през 2014 г.. 30-годишният тенисист от Узбекистан се наложи с 3:6, 6:2, 7:6 (3) на старта на турнира от сериите "Чаланджър" в Бесанкон през 2009 г. Дотук поставеният под №15 Димитров вече победи Кристофър О'Конъл, Чун Хьон и Ришар Гаске.