Представят у нас документални филми, разказващи за живота на известни творци

15:14, 11 апр 17 / Култура 25 758 Шрифт:
Автор: Златина Петкова

За втора поредна година в София ще се проведе фестивалът MASTER OF ART, събиращ в себе си документални филми от цял, посветени на различни категории изкуства. Тазгодишното издание ще продължи от 20-ти до 30-ти април, а кината, в които ще бъдат представени прожекциите са „Люмиер Лидл“, „Одеон“, „Евро Синема“ и G8. Повече от 60 са заглавията, които любителите на седмото изкуство ще могат да видят, а селекцията е направена от над 260 документални късометражни и пълнометражни филма, участвали в предварителната селекция. Журито е съставено от международни и български специалисти, а голямата награда е 5000 евро. България участва в фестивала с няколко заглавия, между които се откроява филмът „Кой се страхува от Юлия Кръстева?“ на журналистът Искра Ангелова, разказващ за живота на един най-известните български философи, постигнал световна слава, но почти неизвестен у нас. Създател на събитието е Найо Тицин, а партньори са Столична община, Фондация „Америка за България“, Националният дворец на културата, Националният филмов център, БНТ и други.

 

Пред журналисти организаторът на проекта Найо Тицин разказа повече за него:

Преди година създадох фестивала MASTER OF ART. Това е второто му издание и веднага трябва да кажа, че то е два пъти по-богато от първото. Освен другите нови неща, които зрителите ще видят тази година, имаме и нова категория, а именно – изкуството във видеоигрите. С вкарването й, ние се обръщаме и към младежката аудитория. Фестивалът пък ще бъде открит с документалният филм на Искра Ангелова „Кой се страхува от Юлия Кръстева?“

Боряна Черкелова от продуцентския център на НДК каза, във връзка с фестивала:

„Тази година има много нови категории, страхотни филми – премиерни за България, за Европа, а дори и една световна премиера – филмът „Реймон Русел: Денят на славата“. Надявам се да има още по-голяма публика и повече хора да усетят колко е полезен и нужен този фестивал и той да се превърне в традиция.“

 

По повод филма си „Кой се страхува от Юлия Кръстева“, Искра Ангелова сподели:

„Поздравявам Найо за идеята му за този фестивал, защото докато се опитвах и правех филма за Юлия Кръстева си дадох сметка колко малко са местата, на които подобни разговори могат да се състоят. Това е световен проблем.“

В края на разговора, Найо Тицин разкри и мотивите си да се захване със реализирането на тази си идея:

„Миналата година, когато кандидатствах за финансиране пред Столична община, написах като аргумент, че един такъв фестивал постепенно ще започне да провокира по-голямо продуциране на повече български документални филми, посветени на изкуството. Ето, че с второто издание на фестивала ни вече това се случва. Миналата година имахме едва три български филма в програмата, а сега са вече 5-6 заглавията, което е най-малкото двойно повече. Сигурен съм, че когато творците знаят, че има още едно място, където работите им могат да бъдат видени по-широка публика, това им дава стимул да продължават да работят и да правят такива филми. Това е ниша, а за всяка ниша са нужни хора, които да я пълнят и в случая това сме ние.“

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама