Тръгва велопоход в подкрепа на хората с хемофилия

18:31, 22 апр 17 25 454 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Из трите най-големи български града ще тръгне велопод „Заедно” в подкрепа на хората с хемофилия. Това информира БГНЕС.

Тазгодишното събитие ще се проведе на 23 април паралелно в София, Пловдив и Варна. Велопоходът „Заедно” тръгва в 10.30 часа едновременно в София от пилоните на НДК, във Варна – входа на Морската Градина и в Пловдив – площад Съединение.

Социално-спортното събитие се организира за втора поредна година от Българската асоциация по хемофилия и неговата мисия е да популяризира велоспорта като препоръчителен и полезен за хората с хемофилия.

Тази година паралелно със Световния ден на хемофилията (17 април, когато бе Великден – бел. ред.) с призива „Чуйте гласа им”, акцент на кампанията са девойките и жените с вродени нарушения на кръвосъсирването. Организаторите целят да дадат гласност на инициативите за осигуряване на необходимото лечение на хората с вродени нарушения на кръвосъсирването.

Хемофилията е наследствено генетично заболяване от групата на вродените нарушения на кръвосъсирването е. То се причинява от дефект на „х” хромозома. Изразява се в понижена способността на тялото да съсирва кръвта. В резултат на това кръвоизливите са по-продължителни при нараняване, лесно се появяват е синини, има увеличен риск от кръвоизливи във вътрешните органи, в мозъка, в ставите.

Многократните кръвоизливи в ставите могат да доведат до постоянно увреждане (напр. инвалидизиране), докато мозъчните кръвоизливи застрашават живота на пациента.

Съществуват два типа хемофилия. Най-разпространена е хемофилия тип А (липсващ фактор на кръвосъсирване VIII) и хемофилия тип Б (липсващ фактор на кръвосъсирване IX). Заболяването засяга предимно момчета - предава се от майка на син (в най-общия случай, жените са преносители на заболяването, докато мъжете проявяват симптомите). В много по-редки случаи се срещат случаи на дефицит на другите фактори на кръвосъсирването I, II, V, VII, VIII, X, XI, XIII и болест на Вилебранд.

Лечението е заместващо и се състои във венозно вливане на липсващия фактор на кръвосъсирване. Това може да се прави 2 или 3 пъти на седмица (профилактика) или при кръвоизлив (при необходимост), в домашни условия или в болнично заведение. Липсващите фактори се произвеждат чрез изолирането им от човешка кръвна плазма или чрез генни технологии - рекомбинантни. Около 20% от хората развиват антитела към съсирващите фактори, което прави лечението по-трудно. 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама