Димитър Деков: Сезираме прокуратурата, ако EVN не изпълни съдебното решение

14:46, 11 авг 15 / Любопитно 25 439 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
"Обмисляме да сезираме прокуратурата заради становището на EVN, в което се твърди, че клиентите на дружеството ще продължат да плащат такса включване при прекъсване на тока заради неплатени в срок сметки." Това заяви председателят на Сдружението за правна помощ на потребителите адвокат Димитър Деков.

По думите му становището е пълно с неистини и от него се разбира, че дружеството няма намерение да изпълни съдебното решение. "В България неизпълнението на съдебно решение е престъпление", категоричен е Деков.

Припомняме, че Върховният касационен съд (ВКС) отмени окончателно и без право на обжалване 13 клаузи от Общите условия на "EVN България Електроснабдяване", които бяха атакувани пред съда от Сдружението за правна помощ на потребителите. Сред отменените клаузи е и такса включване.

По повод решението от 7 август на ВКС от дружеството съобщиха, че въпреки решението на съда техните клиенти ще продължат да заплащат цена за възстановяване при прекъсване на снабдяването поради неплатена в срок сметка, тъй като "цената за възстановяване винаги се е заплащала от клиентите към мрежовото дружество, а не към снабдителното дружество".

"Становището на EVN е недобросъвестно", каза адвокат Мадлен Кавръкова. Тя обясни, че "EVN Електроснабдяване" се позовава на Общите условия на друго дружество.

"Това означава, че едното от дружествата – "EVN Електроснабдяване" или "EVN Електроразпределение", няма да изпълни условията си, т.е. снабдяването ще влезе в нарушение на Общите си условия", допълни тя. Адв. Кавръкова бе категорична, че това дали ще се ползват услугите на друго дружество за възстановяването на прекъснатия ток, не касае потребителя.

"В ценообразуването на еленергията са включени всички разходи на дружеството и снабдяването ги получава. В момента се твърди, че потребителят трябва да плати допълнително същите разходи, но на "EVN Електроразпределение", на което вече му е платено за това", обясни тя.

Адв. Деков пък поясни, че, когато се сключва договор между потребителя и електроснабдителното дружество, се сключва договор за продажба на еленергия.

"Законът за енергетиката казва, че възстановяването на тока става, след като отпаднат или се отстранят причините за прекъсването, а това е неплащането на сметката, т.е. няма други посочени причини, поради които не следва да не бъде възстановена еленергията", каза той.

"Ако дружеството продължи да събира такса включване, ще задействаме процедура за налагане на административно наказание по Закона за защита на потребителите, което е в рамките на от 5 до 25 хил. лв. за всяко нарушение", категоричен е адв. Деков.

От Сдружението за правна помощ на потребителите подготвят разяснителна кампания в цялата страна, в която да запознаят адвокати и граждани с решението на ВКС за отмяната на 13 клаузи от Общите условия на "EVN България Електроснабдяване".

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама