Светослав Малинов: „Willkommen политиката“ беше не само глупава, но и опасна

17:54, 16 окт 15 / Политика 25 394 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
“Willkommen политиката“ беше не само глупава, но и опасна – казвам го като евродепутат, който има повече свобода на изказа от един дипломат или един вътрешен министър например. Надявам се, че ще бъда разбран правилно. Това каза евродепутатът Светослав Малинов от Европейската народна партия (ЕНП) по време на конференцията „Бежанската криза: Обетована земя ЕС?“.  

„Беше пределно ясно, че тя предизвиква гигантски проблеми и лично госпожа Меркел трябва да слуша от своите съпартийци какво е предизвикала в техните селища“, поясни Малинов. „Добре известно е, че ако тези думи бъдат превърнати в конкретна политика, ще бъде нарушено европейското право.“

Евродепутатът коментира също, че Германия и Швеция, като най-големите реципиенти на мигранти трябва да заявят ясно, че повече няма да приемат икономически имигранти. „Ако пък имат намерение да продължат с политиката на отворените врати, да го кажат ясно и да се знае, че влизат в конфронтация с по-голямата част от европейските правителства“, призова Малинов. Той помоли и тези, които не искат мигранти и бежанци, да бъдат честни: „Кажете си просто: „Мразим бежанците, не щем мюсюлмани, да се махат от тука, но не се опитвайте да слагате някакви аргументи, че е мъчително човек да ви слуша.“

Евродепутатът посочи, че е твърд привърженик на засилването на контрола по външните граници на ЕС и изрази задоволство от постигнатото на вчерашния Европейски съвет съгласие в тази насока. „Може да се каже, че България удържа морална победа“, отбеляза Малинов. „Нашият подход за съоръжения по границата се възприе като решение. Не бъркайте критиките и мненията, че всички трябва да влизат безпрепятствено, с официалната позиция на ЕС.“

Малинов коментира, че вземането на мерки е естествена реакция, макар че  някои страни отидоха много далеч, ограждайки се от свои европейски съседи с телени огради. 

Той посочи, че политическата наука показва, че в моменти на криза, политическите общности се връщат към базисни задължения – защита на територията, сигурността на границата и безопасността на собственото население. „Не е приятно, че се връщаме към тези базисни неща и откриваме, че трябва да ги защитаваме, но в момента трябва да се занимаваме с укрепване на външните граници“, заяви Малинов. „Проучванията на общественото мнение показват, че европейските граждани се чувстват застрашени и би било лудост да се мисли по друг начин. Това е начинът да запазим свободата на придвижване в ЕС – да  съхраним външните си граници.“

Светослав Малинов каза, че освен укрепването на външните граници, което по негово мнение е изключително разумна мярка, трябва да се затегне и политиката по отношение на вече пристигналите мигранти и връщането на тези, които не отговарят на условията за бежански или хуманитарен статут. 

„Мултикултурализмът не успя, дори в общества, които са много по-склонни на подобни неща“ отбеляза евродепутатът. „Някои мюсюлмански общности в Западна Европа и ромите са доказателство, че това просто не работи. И Камерън, и Меркел признаха, че мултикултурализмът се е провалил“, добави той и коментира, че България явно няма никакво доверие в този процес и в това няма нищо срамно.

Малинов обяви, че той лично е поддръжник на тезата, че е необходимо вече пристигналите мигранти да приемат европейските правила да ги спазват като цената, за това че живеят на по-хубавото място. 

По думите му втората мярка, която ще върне доверието и спокойствието на европейците е стриктното прилагане на политиката за връщане обратно на тези, които нямат статут и право да останат в ЕС, както и на бежанците след края на конфликта, който ги е принудил да напуснат родните си места. 

„Трябва да се приеме, че тези хора не са тук завинаги и трябва да се върнат, когато конфликтът приключи и не може те да не се върнат обратно по родните си места“, коментира Малинов. „Този процес ще трябва да се осъществи, независимо, че ще създаде неудобства, защото тъкмо са записали детето на училище, независимо че изглежда грозно да гоним хората и че няма друг термин за това освен „насилствена депортация“.“

Малинов посочи, че Европа е била неподготвена за подобна безпрецедентна криза и това бе посочено от всички анализатори и призова за единна миграционна политика и единни стандарти.

„Сегашните регламенти не работят“, отбеляза той. „Те трябва да бъдат радикално ревизирани, най-вече Дъблинският регламент, според който отговорността се носи от страната, на чиято територия първо са стъпили мигрантите.“

Малинов изказа мнението, че разговорът за мигрантски квоти сам по себе си представлява радикална ревизия на тези регламенти. 

Евродепутатът изрази задоволство от постигнатите на вчерашния Европейски съвет решения по някои въпроси, но все още се обсъжда как Европа ще си защити границите. „Важното е, че виждаме желание за сътрудничество и съгласие, че не е по силите на отделни държави да се справят сами с това“, каза той. „Искам да отбележа също, че специалното споразумение с Турция се очакваше и то е добро начало. Но оставаме със съмненията, че трябва да има контрол как се изразходват средствата и как се контролира мигрантският поток.“

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама