Плевнелиев: Прокуратурата не може да остане встрани от усилията на институциите за реформа в правораздаването

15:55, 12 дек 15 / Политика 25 284 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
"Второто гласуване на промените в Конституцията е една малка, но недостатъчна крачка напред. Това не е дълбоката реформа, която очакваме и по начина, по който се случва, тя няма да доведе до този устойчив и ефективен резултат, който очакват българските граждани".

Това коментира президентът Росен Плевнелиев във Велико Търново по повод второто гласуване на промените в Конституцията по-рано през седмицата.

„Най-големият проблем е, че 94 на сто от българските граждани не се доверяват на системата на правораздаване“, каза държавният глава във Велико Търново, където даде начало на дискусията по приоритетите на страната ни за развитие до 2030 г., в рамките на инициативата „Младежка визия за развитие на България“, съобщиха от Президентската институция.   Министър Иванов положи много усилия, за да може тази очаквана дълбока реформа да се случи. Тя обаче няма как да се случи от днес за утре и не е плод на действията само на един министър, посочи президентът. „Оттук нататък ще следя реформата да продължи и да бъде дълбока и всеобхватна. Изключително важно е и българската Прокуратура да започне процес на реформи.

Прокуратурата не може да остане встрани от усилията на всички институции в държавата за реформа в българското правораздаване.

Така както виждаме дебати в парламента и в съдийската общност, ще се радвам да видя дебат и сред прокурорите и следователите, за да имаме всеобхватност на съдебната реформа“, подчерта президентът Плевнелиев и припомни, че при встъпването си в длъжност главният прокурор на България е поел ангажимент и е изработил програма за реформа. „Надявам се тя да бъде изпълнена. Ще приветствам всяко усилие за задълбочаване на реформата и за ускоряване на действията по нея“, заяви Росен Плевнелиев.   Държавния глава отново подчерта, че гласуваното до момента от Народното събрание не е достатъчно и няма да доведе до трайни резултати и до дълбока промяна. „Затова съм готов, след като приключи процесът на гласуване в Народното събрание и на трето четене, след като видим в началото на следващата година какви промени ще бъдат внесени от новия екип в Министерството на правосъдието по отношение конкретно на Закона за съдебната власт и когато видим какви дебати ще се случат в Народното събрание от гледна точка и на някои важни законопроекти, които трябва да се внесат, тогава ще преценя с какви следващи действия и на база на кои мои правомощия ще допринеса за ускоряване на процеса на реформата и за нейното задълбочаване“, каза президентът Росен Плевнелиев.   „Поемам ясен ангажимент пред българския народ, че тази реформа няма да приключи само с третото гласуване в Народното събрание. Тя трябва да намери трайна и устойчива реализация. Това означава, че през 2016 г. има още много работа за вършене“, заяви още държавният глава.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама