Проверката на банковия сектор ще ускори консолидацията, прогнозира гуверньорът на БНБ

19:51, 03 юни 16 25 352 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Резултатът от провежданата оценка на качеството на активите и предстоящите стрес тестове на кредитните институции най-вероятно ще се изрази в ускоряване на консолидацията във фрагментирания банков сектор на България. Това заяви гуверньорът на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев в интервю за Reuters Eastern Europe Investment Summit.

Проверките ще помогнат на банките и да оценят по-добре кредитните рискове и ще доведат до намаляване на процента на необслужваните кредити, който като цяло остана непроменен на около 20% от общите активи в края на март, добави той. Радев отбеляза, че е отчетено адекватно покритие за необслужваните кредити както по отношение на провизиите, така и на излишъка от капитал, които заедно покриват над 100 процента от необслужваните кредити в края на март.

Това би следвало да ограничи кредитния риск на ниво система,” подчерта той, като добави, че очаква прегледът на активите и стрес тестовете да консолидират тенденция на спад на необслужваните кредити.

Гуверньорът на БНБ увери още, че България е напълно подготвена да предприеме действия за справяне с всякакви евентуални проблеми в отделни банки възоснова на вече приетата и установена правна рамка. Според него обаче оценката на качеството на активите ще потвърди стабилността на банковата ни система.

Радев заяви, че сега България е много по-добре подготвена да се справи с всеки банков проблем, отколкото през 2014 г., когато масовото теглене на средства доведе до фалита на Корпоративна търговска банка и предизвика най-голямото финансово сътресение в страната от 90-те години насам.

Общата капиталова адекватност на българската банкова система бе 22.9% в края на март, а ликвидността й бе 37%, според данните на Централната банка.

България прие режима на ЕС за възстановяване и преструктуриране на банки и създаде институциите, с което да бъде възможно прилагането на пазарно-базирани решения и използването от страна на банките на собствени средства, ако това е необходимо.

Освен това, финансовото министерство създаде фискален резерв от около 5 милиарда лева (2.85 милиарда щ.д.), който би могъл да се използва в подкрепа на банките, ако проблемите не могат да бъдат решени чрез пазарни трансакции.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама