Професори стават трактористи и доячи заради отказ на МЗХ да разреши сезонни работници

15:35, 08 юни 16 25 392 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Научни работници може да се наложи да работят като трактористи или доячи, тъй като от Министерството на земеделието и храните не са дали разрешение Добруджанският земеделски институт – Генерал Тошево да наеме 15 сезонни работници. Пред журналисти директорът на най-големият научно-изследователски център в системата на Селскостопанска академия проф. Иван Киряков алармира, че проблемът е свързан с работата по заготвяне на семена, която предстои, а няма работници, тъй като миналата година в научния институт бяха извършени съкращения. Сега от земеделското министерство не са дали разрешение за наемане на сезонни работници, като мотивът е, че няма средства.

Наличният в момента щат от 237 души през следващите два месеца ще е плътно ангажиран със селекция. В същото време трябва да се заготви посевен материал от 15 сорта обикновена пшеница. В рамките на 15 дни трябва да се приберат 10 000 декара и то качествено, защото това не е масов посевен, а за 1500-2000 тона посевен материал на цена 1000 лева за тон, посочи проф. Киряков

„Ние не сме лабораторни мишки. Ние работим на терен. С изключение на оранта, подготовката на площта, сеитбата и пръскането, всичко друго се извършва ръчно. Няма как да изкараме хора от науката, които са квалифицирани и да ги прехвърлил, за да правят заготовки. Както не могат да взема хора от науката да ги изпратя в животновъдството, където се работи нон стоп 365 дни в годината“, обясни директорът.

Според него, ако тези бройки не бъдат отпуснати, вариантите са всичко да бъде оставено на полето или той да направи нарушение, след което бъде уволнен и подведен под съдебна отговорност. „Имам чувството, че няма разбиране. Аз приемам, че държавата, особено в публичната сфера няма достатъчно финансов ресурс. Но, когато едно предприятие може да носи пари, принадена стойност, и работи за развитието на държавата, за определяне на политиката на държавата, а аз тук се гърча и давам обяснения защо ми е необходим временен работник в животновъдството. Трябва да си взема научните сътрудници и да ги вкарам в животновъдната ферма, където да са нощни доячи, да чистят“, посочи проф. Киряков.

Самият Киряков обясни, че не се страхува да се качи на трактора, тъй като в началото на кариерата си е бил и тракторист. „Не ме е срам, че като професор ще се кача на трактор. Още повече, че, когато съм вземал документ за тракторист, съм работил на същата тази техника, с която работим и в момента“, заяви проф. Киряков.

Той подчерта, че дори самите професори и доценти да не отидат в производството, то, когато екипите им бъдат насочени да заготвят семена или да гледат животните във фермата, те сами няма как да правят наука. Един селекционер тази година трябва да обработи 15 до 20 хиляди номера.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама