Осиновени деца от цялата страна се забавляваха заедно във „Виница“

17:15, 18 юни 16 25 353 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Малки и големи деца от цялата страна се събраха днес с родителите си в Дома за медико-социални грижи във „Виница“ на 13-ата среща на осиновителите. Сред гостите имаше и такива, които идваха от София за първи път, въодушевени от идеята да срещнат хора със сходни съдби и споделят вълненията и преживяванията си по нелекия път към осиновяването и трудностите, с които се сблъскват след това. „Надяваме се, че тази среща ще има само позитивни емоции за дъщеря ни, ще й остане хубав спомен за дома, за децата, с които днес играе и се весели тук, и няма да свързва този дом с нещо лошо. Детето е с нас от 5 години, вече е на 6, но все още не сме говорили с нея. Изчакваме подходящия момент. Детето трябва да знае пълната истина“, споделиха родители.

Майка от Варна идва за втори път и смята, че инициативата е полезна и трогателна. „Дъщеря ми е на две годинки и няколко месеца, осинових я, когато беше на 10 месеца. Смятам, че е още малка, но догодина вороятно ще използвам именно тази среща, за да започна да я подготвям за това, че преди да станем нейни родители тя е живяла тук, за нея са се грижили други хора, за да свикне отрано с този факт и да не се стряска от него“.

На празника имаше и хора, които са част от инициативата от самото й създаване преди 13 години. Сред тях е и Кристина, която първоначално осиновява дъщеричката си, която днес е на 17 години, а по-късно се ражда момченце от същата майка и тя осиновява и братчето на дъщеря си. Днес елегантната дама излъчва щастие и удовлетвореност с двете си прекрасни деца. „Намирам тази среща за удобен вариант да се разкаже на детето откъде идва. Лично за мен не е било проблем да разкажа на децата си, тъй като срещнах голяма приемственост от страна на всички приятели и роднини. Но за хора, които се притесняват, това е чудесен момент както да споделят с детето си, така и да се срещнат със себеподобни. От мига, в който ние започнахме да си комуникираме с моята дъщеря по всякакъв начин, започнах да я подготвям за истината и да споделям с нея. Осинових я, когато беше на 3 месеца, а синът ми Виктор, когато беше на 7 месеца. Всеки път, когато дойдем, ги водя да видят малките си легълца, където са спали, преди мама да ги вземе, да ги срещна с хората, които са се грижили за тях“, обясни тя.

Д-р Стефка Джанкова, директор на дома, разказа, че на тези срещи много често родителите използват момента, докато децата се забавляват, да се консултират със специалистите на социалното заведение. „Още от самото начало при влизане на детето в семейството, независимо на каква възраст е то, трябва да започне да се говори за това. Трябва да му се споделя, че е осиновено, че е имало биологична майка, че тя не го е изоставила, а го е дарила на други родители. Дори това, че детето е на няколко месеца, не трябва да ни кара да изчакваме. Трябва да се говори, не трябва да мислим, че то не разбира. Самият факт, че родителят изрича на глас истината, това е в полза за него, за да преодолее бариерата и да се научи на глас да изрича нещата.Отдавна в обществото е преодоляна тази бариера, на осиновените деца да се гледа като на различни. Не трябва да има тайни в семейството, това би спестило един по-късен шок на детето, което ще се стресира не толкова от факта, че е било осиновено, а от това, че не му е съобщено навреме. Във възрастта, когато детето тръгва на училище, то трябва да е запознато с историята си. Защото попадайки в един по-голям колектив, има опасност да научи това от други хора и то по не толкова добронамерен начин. Затова родителите трябва по един елегантен начин ден след ден да споделят истината“, обясни още д-р Джанкова.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама